niedziela, 12 marca 2017

Geometryczne dialogi (Olga Ząbroń, Galeria XS)

Izabela Łazarczyk-Kaczmarek
("Projektor" - 5/2015)
Interferencje – to powstawanie przestrzennego układu fal wznoszących się lub opadających. W myśl tego założenia można zobaczyć w Galerii XS UJK prace, których głównym tematem jest, potraktowana często w sposób dosłowny fala (przypominająca miedzy innymi zapis fali radiowej) – Olga Ząbroń.
 
Wystawa zaskakuje jednak niecodziennymi rozwiązaniami nie zawsze na równym poziomie. I tak praca Tomasza Jędrzejko - czarny kwadrat z multiplikowanym motywem kropki, z którego środka wychodzi pod kątem włóczkowa czerwona linia, pokazuje jak w nieoczywisty sposób pokazać korelacje rządzące interferencją. Na uwagę zasługuje również praca Artura Ptaka, której forma przywodzi na myśl kartę do gry czy też przestrzenna forma Mateusza Dąbrowskiego intrygująca wielopłaszczyznowością.

Pracą, która najbardziej zastanawia jest prostokątna forma Urszuli Śliz. Wykonana z folii aluminiowej i taśmy ostrzegawczej (często wybieranej przez artystkę) tym razem wydaje się być dziełem przypadku, a nie przemyślanym wyborem na wystawę.

Na ekspozycji próżno szukać podpisów pod dziełami. Umieszczone pod nimi numery odsyłają do „listy”. Szkoda, ponieważ taki zabieg wprowadza chaos w odbiorze tej, potrzebującej skupienia wystawy.

Przed wernisażem, w dniach 4-6.09 odbyło się sympozjum „Geometria w dyskursie. Dyskurs w geometrii”, mające na celu nakreślić problemy poruszane podczas wystawy – czym jest Geometria Dyskursywna, jakie ma zadania, jakimi praktykami artystycznymi się posługuje. W konferencji wzięli udział m.in.: dr Paulina Sztabińska i dr Stefan Szydłowski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz