niedziela, 12 marca 2017

ZA_RYS (Doktoranci ISP UJK, Galeria xs)

Tomasz Czyżewski
("Projektor" - 2/2015)
Tak zatytułowaną wystawę doktorantów I roku ISP Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Galerii XS miałem okazję obejrzeć w ciszy i skupieniu. Podkreślam to, bo otwarcia wystaw, z racji ich towarzyskiego charakteru, często zniekształcają odbiór ekspozycji. Z „za_rysem” skonfrontowałem się sam na sam.
 
Pierwszym wrażeniem była klarowność koncepcji wystawienniczej. Prosty zabieg wprowadzenia ciemnoszarych arkuszy, nie tylko pozwolił lepiej eksponować prace, ale nadał też wspólny rytm całości. To szczególnie ważne przy prezentacji różnorodnych osobowości, zgrupowanych przecież tylko ze względu na wspólną edukację w kieleckim Instytucie Sztuk Pięknych. 

Autorzy wypowiadają się na płaszczyźnie i w przestrzeni, prezentują rzetelne malarstwo, różnie ujmowany rysunek. Pojawiają się świetna rzeźba i precyzyjne grafiki. Do tego jeszcze, oferująca przedłużenie ekspozycji przez Internet, fascynująca instalacja czy video zapis performance’u, tak więc różnorodność pod każdym względem. Przyjęta przez doktorantów formuła okazała się jednak na tyle trafna, że jej realizacja dała wrażenie wystawy rzeczywiście grupowej, połączonej ideą. Praca niepełna, otwarta, niedoskonała, o widocznej konstrukcji wnętrza jest najbardziej osobista. Chcemy uchylić drzwi procesu twórczego w rozumieniu formalnym i ideowym napisała w internetowej zapowiedzi Natalia Andrzejewska. Wraz z Bartkiem Jarmolińskim, Elizą Kozielewską, Karoliną Kozieł, Emilią Lisowską, Bartkiem Michalskim, Marcinem Mikołajczykiem, Martą Pabian, Konradem Skwarkiem, Jordanem Sobierajskim, Igą Święcicką, Pauliną Sylwestrowicz pozwolili nam przez te uchylone drzwi zajrzeć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz