niedziela, 12 marca 2017

Pejzażowa pasiastość kamieni (Oliwia Hildebrandt, malarstwo)

Izabela Łazarczyk-Kaczmarek
("Projektor" - 6/2014)
Wystawa Oliwii Hildebrandt (absolwentki wychowania plastycznego krakowskiej WSP – obecnie Uniwersytet Pedagogiczny) w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach, jak dowiadujemy się już z plakatu informującego to prezentacja grafiki, rysunku i malarstwa. Zaczynamy zwiedzanie od rysunków, których główną inspiracją jest krzemień.

Artystka w dość niekonwencjonalny i zaskakujący sposób stara się pokazać „pasiastość” kamienia, nadając jednak rysowanym kształtom bardziej pejzażowy charakter. Pomimo oczywistych skojarzeń z samym krzemieniem, poprzez formę zaistniałą na papierze widzimy, że są one próbą pokazania, jak nieprzewidywalne kształty skrywa struktura kamienia. Krzemień, często uważany za magiczny, poprawiający siły witalne, a przez jubilerów zwany „polskim diamentem” zostaje przez Hildebrandt zaadaptowany jako pretekst do przedstawienia własnych przemyśleń na temat pejzażu, abstrakcji czy samego kamienia.

Pozostałe części wystawy – malarstwo i grafika nie wchodzą w dyskurs między sobą oraz nie łączą się z rysunkami. Możemy tu zobaczyć pokazywane w BWA w Kielcach, na „Przedwiośniu” obrazy oraz inne w wyrazie próby malarskie. Poszukiwania figuracji, łączone niekiedy z abstrakcyjnymi elementami są niejako tłem dla postaci. Sumarycznych, zaistniałych jedynie jako kształt sylwetki bądź fragment ciała.

Niestety pokazywanie wystawy w sali gdzie odbywają się warsztaty powoduje, że musimy uzbroić się w wytrwałość i nie ulegać zniechęceniu, ponieważ podczas zajęć nie można zwiedzać ekspozycji. Prace – w lepszych dla widza warunkach – zostaną pokazane w Galerii ZPAP „Tycjan” pod koniec listopada.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz