niedziela, 12 marca 2017

Oko tekstu (Fotoreportaż prasowy)


Paweł Chmielewski
("Projektor" - 6/2014)
Fot. Krzysztof Krogulec
Artykuł pozbawiony zdjęć? Niewyobrażalne. Za wyjątkiem niskonakładowych, specjalistycznych biuletynów naukowych, nie znamy gazet rezygnujących z fotografii. Internetowe wersje magazynów i portale stały się tak naprawdę albumami zdjęć.

Fotografia prasowa dopowiada, uzupełnia tekst. Czasem, paradoksalnie, to właśnie ona ujawnia prawdziwe intencje dziennikarza. Tu odsyłamy do książki Kazimierza Wolnego-Zmorzyńskiego (kielczanin) „Jaka informacja? Rzecz o percepcji fotografii dziennikarskiej”.

Fotografia prasowa jest też dowodem wiarygodności autora. Jeszcze w 1997 r. prestiżowy amerykański magazyn „The New Republic” nie publikował fotografii i był opiniotwórczym medium, na które powoływali się senatorowie, komentatorzy i biuro prasowe prezydenta. Do czasu. Gdy okazało się, że gwiazda red        akcji, młody Stephen Glass, zmyślał swoje reportaże, standardem stało się, że każdy artykuł należy uwiarygodnić zdjęciem.

Prezentujemy kilka prac kieleckich fotoreporterów. Wybrane przez autorów jako ulubione, najlepsze, jako te, które im się® najbardziej udały.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz