niedziela, 12 marca 2017

Znaczenie drobiazgu (Wiesław Turno, fotografia)

Izabela Łazarczyk-Kaczmarek
("Projektor" - 6/2014)
Technika gumy, niezwykle czaso- i pracochłonne medium do powoływania na papierze obrazów. To właśnie rodzaj przygotowania i tworzenia w ten sposób fotografii stanowi o jej niezwykłość. Prace Wiesława Turno (Okręg Świętokrzyski ZPAF) prezentowane na wystawie w DK „Ziemowit” w Kielcach są zapisem zauważonych, gdzieś po drodze wycinków architektury.

Ich wybór jest przemyślanym zabiegiem, mającym na celu nadanie nieco estymy zwyczajnym, często niezauważanym zaułkom, fragmentom bram, schodów, czy rzeźbiarskim detalom. Poprzez wielokrotne nakładanie kolejnych warstw gumy, dodając różnego koloru pigmenty, artysta nadaje nieco sentymentalny charakter swoim fotografiom. Zatrzymane w kadrze miejsca, nasycone smutkiem i jak się wydaje refleksyjnym charakterem samego autora pozwalają na chwile zadumy nad zmiennością tego, co nas otacza.

Pastelowe barwy wydobywają niezwykłość ze zwyczajnych miejsc. Rytmicznie powtarzające się elementy, prostota w wyborze przedstawień, pokazują jak ważny jest detal, który w technice gumy zostaje niekiedy zepchnięty na dalszy plan.

Autor stara się odnaleźć znaczenie drobiazgów, niewielkich, niezauważanych często obrazów otoczenia i nadać im inny, właściwy własnemu postrzeganiu charakter. Pomimo pewnej „niedokładności” techniki pokazuje, że nie tylko obecne panująca „cyfrowa moda” znajduje sobie miejsce we współczesnej fotografii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz