niedziela, 12 marca 2017

Era postera (Studio Syfon, Instytut Designu)

Izabela Łazarczyk-Kaczmarek
("Projektor" - 2/2015)
Studio Syfon – będące przyczynkiem do wystawy w bibliotece w kieleckim Institute of Design to dwie osoby: Urszula Janowska i Filip Teofil.

Oboje są absolwentami Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, studiowali również w École Nationale des Arts Décoratifs w Paryżu. Są laureatami takich nagród jak 1 i 2 nagroda na Biennale Plakatu w Boliwii, wyróżnienia i nagrody m. in. ISPC Skopje, Ljubljana Poster Festival, Futuwawa, galeria plakatu AMS, Projekt Roku STGU, Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii PLASTER. 

Głównym założeniem według autorów było stworzenie – rodzaju komiksu, którego wyjściową formą będą plakaty zaprezentowane na wystawie. Przy użyciu bieli, czerni, czerwieni stworzono prace traktujące stronę wizualną jako rodzaj zabawnego komentarza do wybranych przez autorów cytatów. Fragmenty tekstów odnoszą się do samego plakatu jako formy graficznej, a także do instytucji zajmujących się posterami czy też tworzących w tym medium osób.

Artyści pragnęli również pokazać swoje stanowisko w kwestii „obwoływanego co jakiś czas” „końca plakatu”. Szkoda tylko, że wymogi pokazywania wystaw w bibliotece ID nie pozwalają na pełne przyjrzenie się pracom. Biorąc pod uwagę teksty dopełniające i niekiedy stanowiące clou prac oraz fakt, że nie sposób ich przeczytać spoglądając na prace z „dołu” osoby nie poruszające się swobodnie w plakatowej tematyce mogą posiłkować się jedynie informacjami zawartymi na tabliczkach wyjaśniających wystawę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz